موضوعی که ذهن خیلی ها رو درگیر کرده اینه که:

آیا این نرم افزار از نظر حریم خصوصی امن هست؟

کارکرد این نرم افزار به این شکل هست که بعد از دانلود و نصب روی رایانه شخصی هر فرد با درخواست و اجازه کاربر، با سرور تلگرام ارتباط برقرار میکنه و اطلاعات رو روی حافظه داخلی ذخیره میکنه. برای تست کردن اتصالات نرم‌افزار با دنیای خارج می تونید از برنامه‌هایی که اتصال به سرورهای هر نرم افزار رو نشون میدن مثل (Wireshark یا Network Monitor‌ یا هر نرم افزار دیگه‌ای که میشناسید و ازش استفاده می‌کنید) استفاده کنید و اتصالات و بسته‌هایی که توسط نرم‌افزار بک‌آپ‌تلگرام رد و بدل میشه رو کامل مانیتور کنید.

در اینصورت اگر نرم افزار به سرور دیگه ای جز سرورهای تلگرام متصل باشه می تونید اون رو ببینید که از این روش می‌تونید برای چک کردن هر نرم‌افزار دیگه‌ای هم استفاده کنید. 

ما لینک دانلود نرم‌افزار Wireshark‌ رو هم میذاریم تا اگر علاقه‌مند بودید بتونید اتصالات نرم‌افزار بک‌‌آپ‌تلگرام رو بعد از انتشار چک کنید:

https://www.wireshark.org

در ضمن از دوستانی که در حوزه نرم افزار تخصص دارن خواهشمندیم که با این نرم‌افزارها یا نرم افزارهای دیگه‌ای که میشناسن، تست بگیرن و نتایج رو منتشر کنند.

برای اینکه خیال همه و حتی خودمون رو راحت کنیم حتی داده‌ای از نرم‌افزار به سرور خودمون ارسال نمی‌کنیم که کارکرد نرم‌افزار رو بسنجیم و نتیجه اینه که هیچ داده‌ای خارج از سرور تلگرام رد و بدل نمیشه و از این بابت دیگه نیازی به بررسی اضافی وجود نداره که حالا این داده کجا داره میره و توش چیه. داده‌ها صرفا از سرور تلگرام به کامپیوتر شما منتقل میشه.

اطمینان از امنیت تبادل اطلاعات و فایل ها در تلگرام دغدغه‌ی خیلی از ماهاست که باعث میشه راه‌های مختلفی رو امتحان کنیم. بک‌آپ تلگرام در طراحی و پیاده‌سازی یک محیط ایمن برای کاربران خود بسیار موفق عمل کرده و اطلاعات شما صرفا بین سرورهای تلگرام و کامیپوتر شما منتقل میشه. ما برای اثبات این منظور از نرم افزار ProcNetMonitor استفاده می‌کنیم که یکی از ابزارهای مفید برای نظارت و تحلیل فعالیت‌های شبکه از تمام فرآیند‌های در حال اجرا بر روی سیستمه. شما هم می‌تونید این مسیر رو یک بار انجام بدید و مطمئن بشید. این برنامه تمام پورت‌های باز شبکه و اتصالات شبکه فعال برای هر فرآیند را نشان می‌دهد؛ انجام مراحل ساده است و در جستجو برای پورت شبکه خاصی که شما در نظر دارید راحت عمل می‌کند. در قسمت process name تمام فرآیند‌های متصل به شبکه نمایش داده می‌شود و با کلیک بر روی هر فرآیند، اتصالات شبکه فعال میشه.

آی پی موردنظرمون رو یادداشت می‌کنیم، وارد صفحه‌ی MX TOOLBOX می‌شیم که یکی از ابزارها و سرورهائیه که محل آی پی موردنظر رو به ما نشون می‌ده. مثلاً اگر آی پی مربوط به جای دیگه‌ای جز تلگرام باشه اینجا معلوم میشه

می‌تونید در قسمت محل ورودی، آی پی مورد نظرتون رو وارد و بعد از کلیک بر روی دکمه Run Bulk Location محل آدرس نمایش داده میشه.

همونطور که می‌بینید برای نرم‌افزار بک‌آپ تلگرام شش آی‌پی نمایش داده شده که دوتای اونها (127.0.0.1) داخلی‌اند که درواقع localhost نامیده می‌شوند، و چهار تای اونها آی پی‌های متصل به تلگرام هستند که شما می‌تونید با مراجعه به صفحه ذکر شده نام محل آی پی رو ببینید.